Tko je vrijedan? 

2020-08-09

Katarina Ešegović

promišljanja o seksizmu 

Rezultati mini-ankete koju smo proveli na profilu pokazuju da vas je 71% iskusilo neku vrstu seksističkih komentara. Zašto je to tako? Što je uopće seksizam? I sami smo morali malo istražiti što se točno smatra seksizmom jer je u današnje vrijeme teško razlikovati seksizam od uznemiravanja ili "običnih" stereotipa. 

Naravno do sada su postojale različite definicije seksizma. Prema Vijeću Europe (koje je tek nedavno došlo do konačne definicije) seksizam je bilo koji čin, gesta, vizualna reprezentacija, izrečena ili napisana riječ ili ponašanje koje se bazira na ideji da je osoba ili grupa osoba inferiorna zbog svog spola/roda - bilo privatno ili javno, online ili offline.

Seksizam se većinski u današnjici odnosi na žene - koje su prema tim mišljenjima manje inteligentne, sposobne i vješte. Ovakvo je mišljenje manifestacija dugoročnih povijesno nejednakih odnosa moći između muškaraca i žena. Naravno, seksizam postoji i u drugom smjeru, no puno je rjeđi. Možda ga zapravo ima i više nešto što mislimo, ali se o njemu ne govori toliko. Vjerojatno zbog one poznate "Budi muško, ne pokazuj osjećaje" - što je dobar primjer seksizma prema muškarcima. Ono na što se naiđe kada se guglaju primjeri seksizma kod muškaraca je "reverse sexism" na Wikipediji. Sam termin "seksizam" nije temeljen na tome tko su žrtve nego kako se prema tim žrtvama odnosi, tako da "obrnuti seksizam" ne postoji. Na ovaj se način prave razlike tamo gdje ih ne bi trebalo biti. Seksizam je seksizam.

Gledajući u prošlost, seksizam je stoljećima postojana ideologija koja se protezala kroz sve sfere života u većini kultura. Prevladavajuće je mišljenje bilo da je aktivnost u javnom životu muška uloga, dok je privatnost doma domena žene. Unatoč tome što je u grčkoj mitologiji postojao velik broj božica koje su bile poštovane i štovane, žena u obitelji nije imala ni blizu takav status. Aristotel kaže da je vlast muškaraca nad ženama određena prirodom jer je "muško po naravi sposobnije vladati od ženskog".

Naravno, postoje i ona društva koja su se prema ženama odnosila manje seksistički od drugih. Na primjer, vikinško društvo je imalo nešto drugačiji odnos prema ženama - žene su mogle biti trgovkinje, obrtnice, išle su naseljavati do tada nenaseljena područja s muškarcima. To se može (donekle) vidjeti i u seriji "Vikings" gdje su žene bile ratnice i vladarice. Za razliku od žena u ostalim grčkim gradovima - državama, Spartanke su imale pravo na posjed i veću slobodu kretanja, zato što je Sparta bila organizirana kao vojnički grad-država gdje su se muškarci veći dio svojeg života pripremali za rat, a žene su bile gospodarice kuće. No, opet je glavna zadaća žene bila da rađa djecu i brine o kućanstvu. Razlog zbog kojeg su bile slobodnije i više poštovane je taj što su Spartanci trebali pomlatka koji će za koju godinu ići u rat.

Ovakva povijest i održavanje ovakvih stavova prema ženama kroz stoljeća ne obećava previše u pogledu borbe protiv seksizma. No s druge strane, ista ta povijest bi trebala biti pokretač promjene. Krajnje je vrijeme da civilizacije u 21. (!) stoljeću kritički sagledaju situaciju i promijene nešto.


Seksizam treba razlikovati od seksualnog uznemiravanja - bilo kojeg oblika neželjenog verbalnog, neverbalnog i fizičkog ponašanja seksualne prirode s ciljem ili posljedicom narušavanja dostojanstva druge osobe. Međutim, seksualno uznemiravanje u pozadini ima seksizam budući da osoba koja uznemirava drugu osobu na taj način sigurno ne gleda na nju kao na "sebi ravnu" osobu u svim pogledima. Inače to ne bi radila. A u pozadini i jednog i drugog su stereotipi - duboko usađeni, pojednostavljeni i generalizirani stavovi o nekoj grupi. 

Ako pojedinac vjeruje da je ženski posao biti "teta u vrtiću"- onda on/ona ima stereotipno mišljenje o ženama. Ako ta ista osoba zbog toga žene koje rade s njim/njom u arhitektonskom uredu gleda i odnosi se prema njima kao prema inferiornima i "neprimjerenima" jer rade "muški" posao - onda je to seksizam. A ako ta ista osoba još i toj kolegici dobacuje komentare vezane uz njezin izgled, aludira na to da želi ući u seksualni odnos s njom ili to i pokuša - onda je to seksualno uznemiravanje. 

Zašto smo u ovom primjeru pisali on/ona? Zato što ima i žena koje su sklone seksizmu prema ženama. Kako je kandidatkinja na nedavnim izborima, I. S. M. rekla: ..."Drage žene (niste mi sve drage, ali pravimo se da jeste), od kada su nam muškarci dali pravo glasa svijet je otišao naopako. Nadam se da će na vlast doći ekipa i vratiti nas na tvorničke (Božje) postavke." Vidite li ironiju u ovome? Da žena koja je i sama sigurno doživjela seksizam, pa statistički vjerojatno i nekakav oblik uznemiravanja - potiče takvo ponašanje svojim seksističkim ispadima. (Iz ove izjave bi se koješta moglo komentirati... Bolje da to ostavimo vama, da vidimo što vi mislite o ovakvim izjavama.) 

Ono što je također poražavajuće je što na službenim stranicama pravobraniteljice za ravnopravnost spolova postoji nekoliko priopćenja pravobraniteljice povodom izbora - poziva strankama i medijima da ne koriste seksizam u svojim kampanjama. ??? Zašto se ovo mora prije svakih izbora slati kao podsjetnik? Može li nekorištenje seksizma postati "tvornička ("Božja") postavka" svih nas? Mi bismo prvi potpisali peticiju za takvo što.

Do danas su iz ove problematike proizašli različiti projekti koji su svakako vrijedni pogleda. 

Jedan od njih je "Everyday Sexism Project" nastao 2012. godine koji je i danas aktivan, a prikazuje svakodnevne primjere seksizma. 

Naša hrvatska verzija takvog projekta je Facebook stranica "Seksizam naš svagdašnji" koji prikazuje većinski članke "novinara" naših portala.

Osim toga, zbog situacije o kojoj je pričala Alexandria Ocasio-Cortez vezano uz seksističke i odvratne komentare koje je slušala od Teda Yohoa, situacije s gosp. Jandrokovićem i gđom Orešković u Saboru i izjavi voditelja "Dobro jutro, Hrvatska" o hlačicama Mije Negovetić (ovo je uznemirujuće i na drugoj osnovi, no o tome možda drugom prilikom), pokrenuta je inicijativa "Žene u javnom prostoru" gdje žene progovaraju o ovakvim iskustvima.


Potičemo vas da pogledate primjere seksizma u svijetu, ali i kod nas. Možda će vam biti jasnije što je točno seksizam i zašto neke stvari nisu samo "šala".


Za kraj - odgovor na postavljeno pitanje "Tko je vrijedan?" je "Svi." Jednako smo vrijedni. A sve razlike u vještinama, pamćenju, odnosu s drugima, crtanju, pisanju, treniranju, kuhanju ... o njima se može raspravljati na pojedinačnoj razini - bez seksističke pozadine 😊 jer muškarac ne mora biti dobar sportaš, a djevojka ne mora biti dobra kuharica.


I da, dečki, možete curi reći da je lijepa, ali nemojte joj reći da je ljepša kad šuti. Cure, da, možete reći dečku da ostane hrabar kad mu je teško, ali nemojte mu reći da bude muškarac i prestane dramiti. Zapravo, nije bitno kojeg ste vi spola/roda ni kojeg je druga osoba. Ajmo se samo ponašati obzirno i pristojno jedni prema drugima. Just do it.*

*(Nike nam nije sponzor, ali možda postane ako nas dovoljno ispromovirate!)

Izradite web-stranice besplatno! Ova web stranica napravljena je uz pomoć Webnode. Kreirajte svoju vlastitu web stranicu besplatno još danas! Započeti