Što je zauzeto, nije oduzeto - ili?
Karla Ižaković
Mnogi od vas vjerojatno su ili čuli ili iskoristili ovaj termin. Najčešće se koristi u situaciji kada nam se svidi zauzeta osoba i/ili svjesno potenciramo romantični/seksualni odnos s njima. U tom slučaju, obično bismo se našli u ulozi ljubavnika/ljubavnice, a naš dragi izabranik počinio bi moralno poražavajući zločin nevjere. Ili ne?
Generalno, nevjera ili preljub definira se kao kršenje pretpostavljenog ili eksplicitnog dogovora u vezi emocionalne i/ili seksualne isključivosti. Isključivo osobe uključene u odnos odlučuju o statusu veze te o onome što se među njima smatra nevjerom. Nakon doživljene nevjere, najčešće se primarno javljaju ljutnja i ljubomora. Najveći osjećaj krivnje veže se uz izdaju partnera ili veze, a manje uz sam čin laganja.
Istraživanja upućuju da 30-40% veza i 18-20% brakova prolazi kroz barem jedan preljub. U novijim istraživanjima uočeno je da čak oko dva puta više muškaraca ima vanbračnu aferu. Kao najveći problem preljuba ističe se porast zaraze spolno prenosivih bolesti.

U mnogim istraživanjima uočeno je više pravilnosti pri reakcijama na nevjeru. Recimo, djevojke teže podnose i burnije reagiraju na partnerovu nevjeru, posebice kada je preljub emocionalne prirode. Muškarci, s druge strane, teže podnose fizičku, odnosno seksualnu nevjeru. Također, rezultati ukazuju na to kako muškarci češće varaju. Jedno od objašnjenja jest evolucijsko - muškarci traže više partnera kako bi imali veće potomstvo i veće mogućnosti prenošenja gena. Međutim, ništa nije crno ni bijelo. Svaka skupina ljudi - bilo prema godinama, etnicitetu, vjerskoj ispovijesti ili socioekonomskom statusu - ima vlastite pravilnosti i odstupanja. U kasnijoj srednjoj i starijoj životnoj dobi, zabilježeno je kako su žene te koje češće varaju partnere - najčešće zbog nezadovoljstva u primarnoj vezi. Također, rezultati istraživanja upućuju na to kako je kod žena na financijski neovisnijim i višim položajima utvrđena veća vjerojatnost nevjere.
Za muškarce je vjerojatnije da će počiniti preljub ako su nezadovoljni seksualno, dok je za žene vjerojatnije da će počiniti preljub ako su nezadovoljne emocionalno.
Postoje i određeni prediktori nevjere koji su pouzdani tek u određenoj mjeri. Neki od njih su neuroticizam kao crta ličnosti. Rezultati istraživanja ukazuju na to da se osobe visoko na razini neuroticizma češće upuštaju u rizične aktivnosti, pa tako i preljub. S vjerojatnošću preljuba usko je povezano i konzumiranje alkohola te psihoaktivnih tvari. Kao jedan od "novijih" prediktora uočena je i pojava casual sexa ili neobaveznih odnosa te se smatra kako će se osobe spremne na neobavezne odnose lakše upuštati u iste i kada budu u vezi. Jedan od nepouzdanijih, ali ne manje važnih prediktora jest roditeljska nevjera. Prema tome, pojedinci čiji su roditelji počinili preljub, prije će se i sami upustiti u isto. Uz sve ove potencijalne prediktore, ipak je najvažniji kriterij zadovoljstvo partnerom i zadovoljstvo u vezi.
Što se tiče posljedica preljuba, znanstvenici izvještavaju da reakcije uključuju bijes i povećanu agresivnost, gubitak povjerenja, smanjeno osobno i seksualno samopouzdanje, tugu, depresiju, oštećeno samopoštovanje te strah od napuštanja. Također, smatra se kako nevjera sama po sebi nije uzrok razvoda, nego su to cjelokupni nivo zadovoljstva odnosom, motivi koji su doveli do preljuba, težinu sukoba i stavovi prema preljubu.
Ukoliko se preljub dogodio samo jednom i ukoliko je uslijedila partnerova iskrena isprika, cijela situacija može završiti oprostom.
Neki nalazi upućuju na to kako samo mali postotak parova koji prođu kroz preljub zapravo poboljšaju svoj odnos.
Prema onome što ste nam vi rekli u kratkim anketama, čini se da ni preljub ni oprost istoga nisu toliko rijetka pojava. Čak 38% vas doživjelo je nevjeru, a 18% počinilo je istu. Također, 19% vas izjasnilo se kako bi preljub oprostili, dok su neki naglasili kako su jednom oprostili...
I više nikad.
Sve u svemu, vrlo je teško, gotovo i nemoguće predvidjeti preljub. Ono na što se može utjecati su vlastito ponašanje i moralne vrijednosti.
Na primjer, ako ste nezadovoljni u vezi, pokušajte razgovarati s partnerom i pronaći zajednička rješenja ili napustite taj odnos prije nego što tražite drugi. Najbitnije je preuzeti odgovornost za vlastite postupke te pokušati izvući najbolje iz svega bez da povrijedimo drugoga.